Ledamöter och ersättare i Stockholms landstingsfullmäktige

Krets 1 Södermalm-Enskede


Rickard Wessman

ledamot
rickard.wessman@spp.se


Nikolina Bucht

ledamot
nikolina.bucht@moderat.se


Mikael Igelström

ledamot
mikael.igelstrom@moderat.se

 

Ersättare:
Thomas Eriksson
Sten Heinsoo
Maria Elgstrand

Krets 2 Bromma-Kungsholmen


Christer G Wennerholm

ledamot
christer.wennerholm@moderat.se


Arin Karapet

ledamot
arin.karapet@moderat.se


Staffan Olsson

ledamot
staffan.olsson@moderat.se


Jessica Aftén Moback

ledamot
jessica.aften.moback@moderat.se

 

Ersättare:
Nils Ingelström
Rasmus Törnblom
Anne Wompa
Mahnaz Johansson

Krets 3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan


Kristoffer Tamsons

Trafiklandstingsråd
kristoffer.tamsons@moderat.se


Lars Joakim Lundquist

ledamot
lj.lundquist@moderat.se


Pia Helleday

ledamot
pia.helleday@live.com


Hanna Broberg

ledamot
hanna.broberg@moderat.com


Antonia Jaksic

ledamot
antonia.jaksic@moderat.com

 

Ersättare:
Annika Sandström
Caroline Wallensten
Felix Andersson
Ann Burgess
Madeleine Eriksson

Krets 4 Östra Söderort


Marie Ljungberg Schött

Sjukvårdslandstingsråd
marie.ljungberg.schott@moderat.se


Arvid Öhlin

ledamot
arvid.ohlin@moderat.se

 

Ersättare:
Lisbeth Crabo Ljungman
Leif-Åke Andersson
Eva Runvald

Krets 5 Västra Söderort


Charlotte Broberg

ledamot
charlotte.broberg@moderat.se


Susanne Sjöblom

ledamot
susanne.sjoblom@moderat.se

 

Ersättare:
Jane Gustavsson
Arslan Bicen
Anna Bredin

Krets 6 Yttre Västerort


Amir Adan

ledamot
amir.adan@moderat.se


Inger Akalla

ledamot
inger@akalla.nu

 

Ersättare:
Benjamin Dousa
Olof Kollinius
Christer Grunder

Sydost


Martina Mossberg

ledamot
martina.mossberg@moderat.se


Christina Eklund

ledamot
christina.eklund@moderat.se


Harry Bouveng

ledamot
harry.bouveng@moderat.se


Gunilla Helmerson

ledamot
gunilla.helmersson@huddinge.se

 

Ersättare:
Natasha Ringblom
Daniel Lassnäs
Sven Gustafsson
Jelena Drenjanin

Sydväst


Lennart Kalderén

ledamot
lennart.kalderén@salem.se


Anne-Marie Larsson

ledamot
anne-marie.larsson@moderat.se


Delmon Haffo

ledamot
delmon.haffo@moderat.se

 

Ersättare:
Kia Hjelte
Catarina Ekeståhl
Marita Lärnestad

Ost


Paul Lindquist

Fastighets- och investeringslandstingsråd
paul.lindquist@moderat.se


Fredrik Saweståhl

ledamot
fredrik.sawestahl@moderat.se


Nicole Bistoletti

ledamot
nicole.bistoletti@moderat.se


Lars Berglund

ledamot
lars.berglund@moderat.se


Lars Björndahl

ledamot
lars.bjorndahl@moderat.se

 

Ersättare:
Marie Bladholm
Dick Bengtson
Lars Stenholm
Björn Samuelson
Carl-Johan Gestrup

Nord


Torbjörn Rosdahl

Finanslandstingsråd, gruppledare
torbjorn.rosdahl@moderat.se


Pehr Granfalk

ledamot
pehr.granfalk@moderat.se


Mikael T. Eriksson

ledamot
mikael.t.eriksson@moderat.se


Douglas Lithborn

ledamot
douglas.lithborn@moderat.se

 

Ersättare:
Zanna Mårtensson
Morgan Lindqvist
Maria Olovsson
Lars Rådén

Nordväst


Peter Carpelan

Forskning- och personallandstingsråd
peter.carpelan@moderat.se


Erik Langby

ledamot
erik.langby@moderat.se


Cecilia Löfgreen

ledamot
cecilia.lofgreen@moderat.se

 

Ersättare:
Jan Holmberg
Dan Engstrand
Olov Holst

Nordost


Filippa Reinfeldt

ledamot
filippa.reinfeldt@moderat.se


Olle Reichenberg

ledamot
olle.reichenberg@moderat.se


Kjell Jansson

ledamot
kjell.jansson@moderat.se


Leif Gripestam

ledamot
leif.gripestam@moderat.se


Lotta Lindblad-Söderman

ledamot
lotta.lindblad@moderat.se


Sofia Paulsson

ledamot
sofia.paulsson@moderat.se

 

Ersättare:
Boris von Uexküll
Jan Olov Sundström
Parisa Liljestrand
Anna Hansson
Carl Henrik Svenson
Irene Solberg Ruhn