Ledamöter och ersättare i Landstingsfullmäktige

Moderaterna tillhör den styrande majoriteten i Stockholms läns landsting, där ansvaret för all kollektivtrafik och sjukvård i Stockholms län ligger. I valet 2010 fick vi 57 av de 149 mandaten i Landstingsfullmäktige, nedan en förteckning över samtliga invalda ledamöter och ersättare från Moderaterna.

Krets 1 Södermalm-Enskede

Rickard Wessman
rickard.wessman@spp.se
ledamot

Mattias Lundbäck
ledamot
mattias.j.lundback@moderat.se

Kristina Almqvist
ledamot
kristina.almqvist@moderat.se

Frida Jacobsson
ledamot
frida.jacobsson@moderat.se

Ersättare:

  1. Staffan Sjödén
  2. Mikael Igelström
  3. Nikolina Bucht
  4. Thomas Eriksson

Krets 2 Bromma-Kungsholmen

Christer G Wennerholm
Trafiklandstingsråd
christer.wennerholm@moderat.se

Adelie Örnhall
ledamot
adelie.ornhall@moderat.se

Mattias Keresztesi
ledamot
mattias.keresztesi@moderat.se

Louise du Rietz-Svenson
ledamot
loulou.du.rietz@moderat.se

Shashika Sellgren
ledamot
shashika@moderat.se

Ersättare:

  1. Rasmus Törnblom
  2. Charlotte Naversten
  3. Erik Andersson
  4. Louise Honnér

Krets 3 Norrmalm-Östermalm-Gamla Stan

Lars Joakim Lundquist
Biträdande hälso- och sjukvårdslandstingsråd
lj.lundquist@moderat.se

Thord Swedenhammar
ledamot
thord.swedenhammar@moderat.se

Annika Sandström
ledamot
annika.sandstrom@gmail.com

Pia Helleday
ledamot
pia.helleday@live.com

Kristoffer Tamsons
ledamot
kristoffer.tamsons@moderat.se

Marianne Watz
ledamot
marianne.watz@moderat.se

Ersättare:

  1. Edvard Unsgaard
  2. Marie Schött
  3. Caroline Wallensten
  4. Margareta Olgart Holmberg
  5. Winston Håkanson
  6. Ewa Schenström

Krets 4 Östra Söderort

Marie Ljungberg Schött
ledamot
marie.ljungberg.schott@moderat.se

Younas Pervaz
ledamot
younas.pervaz@moderat.se

Peter Lundberg
ledamot
peter.lundberg@moderat.se

Ersättare:

  1. Elin Stenblom
  2. Henrik Appelqvist
  3. Alexandra Kindblom

Krets 5 Västra Söderort

Charlotte Broberg
Biträdande finanslandstingsråd
charlotte.broberg@moderat.se

Anne Wompa
ledamot
anne.wompa@politik.sll.se

Jane Gustavsson
ledamot
jane.gustavsson@moderat.se

Ersättare

  1. Ellinor Johansson
  2. Anette Hellström
  3. Johan Nilsson

Krets 6 Yttre Västerort

Inger Akalla
ledamot
inger@akalla.nu

Markku Sirviö
ledamot
markku.sirvio@moderat.se

Ersättare:

  1. Kahin Ahmed
  2. Christer Grunder
  3. Luke Cook

Sydost

Natasha Ringblom
ledamot
natalia.ringblom@politik.sll.se

Harry Bouveng
ledamot
harry.bouveng@moderat.se

Gunilla Helmerson
ledamot
gunilla.helmersson@huddinge.se

Gilbert de Wendel
ledamot
gilbert.de_wendel@haninge.se

Ersättare:

  1. Martin Levanto
  2. Helene A Jonsson
  3. Eva Carlsson Paulsén
  4. Håkan Jirlow
  5. Christina Eklund

Sydväst

Lennart Kalderén
ledamot
lennart.kalderén@salem.se

Catarina Ekeståhl
ledamot
catarina.ekestahl@moderat.se

Anne-Marie Larsson
ledamot
anne-marie.larsson@moderat.se

Ersättare

  1. Morgan Jansson
  2. Kia Hjelte
  3. Lennart Sjödell
  4. Christina Lindahl-Nilsson

Ost

Erik Langby
ledamot
erik.langby@moderat.se

Eva Öhbom Ekdahl
ledamot
eva.ohbom.ekdahl@moderat.se

Paul Lindquist
ledamot
paul.lindquist@moderat.se

Elisabeth Dingertz
ledamot
elisabeth.dingertz@varmdo.se

Astrid Grufman
ledamot
astrid.grufman@moderat.se

Kjell Treslow
ledamot
kjell.treslow@moderat.se

Fredrik Saweståhl
ledamot
fredrik.sawestahl@moderat.se

Ersättare

  1. Lars Björndahl
  2. Inger Granlund
  3. Annika Jung-Backman
  4. Jonas Nilsson
  5. Nicole Bistoletti
  6. Björn Samuelson
  7. Lars Berglund

Nord

Lars-Erik Salminen
ledamot
lars.salminen@moderat.se

Torbjörn Rosdahl
Finanslandstingsråd
torbjorn.rosdahl@sollentuna.se

Carl Grufman
ledamot
carl.grufman@moderat.se

Douglas Lithborn
ledamot
douglas.lithborn@sollentuna.se

Pehr Granfalk
ledamot
pehr.granfalk@moderat.se

Ersättare:

  1. Zanna Mårtensson
  2. Marie Hård
  3. Eva Klingström
  4. Leif Bergmark
  5. Morgan Lindqvist

Nordväst

Inger Linge
ledamot
inger.linge@moderat.se

Jan Holmberg
ledamot
boj.holmberg@telia.com

Cecilia Löfgreen
ledamot
cecilia@cecilia.se

Lena Kanström
ledamot
kanstrom@hotmail.com

Ersättare:

  1. Isabelle Eriksson
  2. Anders Åkerlind
  3. Staffan Strömbäck
  4. Sven-Ingvar Holmgren

Nordost

Filippa Reinfeldt
Hälso- och sjukvårdslandstingsråd
moderat.sjukvard@politik.sll.se

Olle Reichenberg
ledamot
olle.reichenberg@moderat.se

Lotta Lindblad-Söderman
ledamot
lotta.lindblad@moderat.se

Leif Gripestam
ledamot
leif.gripestam@moderat.se

Ingmar Wallén
ledamot
ingmar.wallen@moderat.se

Sofia Paulsson
ledamot
sofia.paulsson@moderat.se

Ersättare:

  1. Boris von Uexküll
  2. Lena Cronvall Morén
  3. Jan Olov Sundström
  4. Kim Lützén
  5. Örjan Lid
  6. Alexander Klaréus
  7. Torsten Sjögren