Kommunalråd

Botkyrka


Jimmy Baker
Oppositionsråd
jimmy.baker@moderat.se
08 530 610 00

Danderyd


Olle Reichenberg

Kommunstyrelsens ordförande
olle.reichenberg@moderat.se
08 568 910 10

Ekerö


Peter Carpelan
Kommunstyrelsens ordförande
peter.carpelan@moderat.se
08 560 391 37

Haninge


Martina Mossberg

Kommunstyrelsens ordförande
martina.mossberg@haninge.se
0739 41 30 41

Huddinge


Daniel Dronjak Nordqvist
Kommunstyrelsens ordförande
daniel.dronjak-nordqvist@huddinge.se
08 535 301 57


Jelena Drenjanin

Kommunalråd med ansvar för förskole-, arbetsmarknads- och högskolefrågor
jelena.drenjanin@moderat.se
08 535 301 57

Järfälla

Cecilia Löfgreen
Kommunstyrelsens ordförande
cecilia.lofgreen@moderat.se
070 870 57 05


Emma Feldman
Kommunalråd
emma.feldman@moderat.se
070-440 07 29

Lidingö


Paul Lindquist
Kommunstyrelsens ordförande
paul.lindquist@moderat.se
08 731 30 50


Anna Rheyneuclaudes Kihlman

Kommunalråd med ansvar för miljö- och stadsbyggnadsfrågor
arl@lidingo.se
08 731 35 04

Nacka

Mats Gerdau
Kommunstyrelsens ordförande
mats.gerdau@nacka.se
08 718 92 00, 070 431 92 00

Eva Öhbom Ekdahl
Kommunalråd
eva.ohbom.ekdahl@nacka.se
08 718 75 37

Cathrin Bergenstråhle
Kommunalråd, ordförande Miljö- och stadsbyggnadsnämnden
cathrin.bergenstrahle@nacka.se
08 718 92 24, 070 431 92 24

Norrtälje


Kjell Jansson
Kommunstyrelsens ordförande
kjell.jansson@norrtalje.se
0176 71 907

Nykvarn

Effe Östman
Gruppledare
effe.ostman@telia.com
08 552 463 63

Nynäshamn


Harry Bouveng

Oppositionsråd
harry.bouveng@nynashamn.se
08 520 681 93

Salem

Lennart Kalderén
Kommunstyrelsens ordförande
lennart.kalderen@salem.se

08 532 598 06

Sigtuna


Olov Holst
Oppositionsråd
olov.holst@moderat.se
0706 63 06 62

Sollentuna


Douglas Lithborn

Kommunstyrelsens ordförande
douglas.lithborn@sollentuna.se
08 579 217 07


Maria Stockhaus

Kommunalråd med ansvar för skolfrågor
maria.stockhaus@sollentuna.se
08 579 215 86

Solna


Pehr Granfalk

Kommunstyrelsens ordförande
pehr.granfalk@moderat.se
08 734 25 44


Arion Chryssafis

Kommunalråd med ansvar för skolfrågor
arion.chryssafis@solna.se
08 734 21 23


Lars Rådén

Kommunalråd med ansvar för arbete, integration och socialtjänst
lars.raden@moderat.se
0739 85 65 95

Stockholms stad


Sten Nordin

Finansborgarråd
Ordförande Kommunstyrelsen, gruppledare
sten.nordin@stockholm.se
08 508 29 135


Regina Kevius

Stadsbyggnads- och idrottsborgarråd
regina.kevius@moderat.se
08 508 29 005


Ulla Hamilton

Trafik- och arbetsmarknadsborgarråd
ulla.hamilton@stockholm.se
08 508 29 130


Joakim Larsson

Äldre- och ytterstadsborgarråd
joakim.larsson@moderat.se
08 508 29 077


Anna König Jerlmyr

Socialborgarråd
anna.konig.jerlmyr@moderat.se
08 508 29 380

Sundbyberg


Mikael T. Eriksson

Oppositionsråd
mikael.t.eriksson@moderat.se
Tel:

Södertälje


Marita Lärnestad
Oppositionsråd
marita.larnestad@sodertalje.se
08 550 237 170

Tyresö


Fredrik Saweståhl

Kommunstyrelsens ordförande
fredrik.sawestahl@tyreso.se
08 578 295 31

Ann-Christin ”Anki” Svensson
Kommunalråd med ansvar för barn- och utbildningsfrågor
anki.svensson@moderat.se
08 578 292 61


Andreas Jonsson

Kommunalråd med ansvar för sociala frågor
andreas.jonsson@tyreso.se
08 578 292 43

Täby


Leif Gripestam
Kommunstyrelsens ordförande
leif.gripestam@taby.se
08 768 96 96


Erik Andersson
Kommunalråd
erik.andersson@moderat.se
0704 28 93 19


Johan Algernon

Kommunalråd
johan.algernon@moderat.se
0766 43 90 56

Upplands Väsby


Per-Erik Kanström

Kommunstyrelsens ordförande
per-erik.kanstrom@upplandsvasby.se
0739 10 42 47

Upplands-Bro


Irène Seth
Kommunstyrelsens ordförande
irene.seth@upplands-bro.se
08 581 692 06

Vallentuna


Örjan Lid
Kommunstyrelsens ordförande
orjan.lid@vallentuna.se
08 587 850 05

Vaxholm


Lars Lindgren

Kommunstyrelsens ordförande
lars.lindgren@vaxholm.se
0722 34 54 88

Värmdö


Monica Pettersson

Kommunstyrelsens ordförande
monica.pettersson@varmdo.se
0705 11 29 69

Peter Frej
Kommunalråd
peter.frej@varmdo.se
070 533 74 90

Österåker


Michaela Fletcher
Kommunstyrelsens ordförande
michaela.fletcher@moderat.se
073 644 35 62