Foto: Jonna Thomasson

Landstingslistorna för Stockholms län fastslagna

Även landstingslistorna för valkretsarna i Stockholms län är nu fastslagna av ombuden på nomineringsstämman. Sjukvårdslandstingsrådet Filippa Reinfeldt är ett av toppnamnen på listorna. Landstingslistorna för valkretsarna i Stockholms stad fastställs på den nomineringsstämma för staden som äger rum på måndag den 20 januari. Se alla listorna för stockholms län nedan.

Landstingsvalet 2014 valkrets Nordost
1. Filippa Reinfeldt Täby
2. Olle Reichenberg Danderyd
3. Kjell Jansson Norrtälje
4. Leif Gripestam Täby
5. Lotta Lindblad-Söderman Norrtälje
6. Sofia Paulsson Täby
7. Boris von Uexküll Danderyd
8. Jan Olov Sundström Österåker
9. Parisa Liljestrand Vallentuna
10. Anna Hansson Vaxholm
11. Carl Henric Svensson Täby
12. Irene Solberg Ruhn Norrtälje
13. Anneli Hogreve Österåker
14. Lena Cronwall Morén Danderyd
15. Hanna Backström Vaxholm
16. Ingmar Wallén Norrtälje
17. Torsten Sjögren Danderyd
18. Thomas Nilsonne Täby
19. Zarah Sjökvist Vallentuna
20. Annicka Hörnsten Blommé Vaxholm
21. Ann Lewerentz Norrtälje
22. Leo Smidhammar Danderyd
23. Victor Norén Täby
24. Mary X Jensen Österåker
25. Roger Gadde Vallentuna
26. Bigitta Sundman Danderyd
27. Christian Söderman Vaxholm
28. Kim Lützén Norrtälje
29. Mats Höjbrant Österåker
30. Gunilla Friis Danderyd
31. Johan Skog Vallentuna
32. Pierre Marchesi Täby
33. Bo Wetterström Norrtälje
34. Maria Dahlin Täby
35. Ulla Malutchenko Norrtälje
36. Joachim Holmqwist Täby
37. Robert Nibelius Danderyd
38. Mats Nilsson Danderyd
39. Line Wennberg Täby
40. Lena Strååt Danderyd
41. Henrik Hedensiö Norrtälje
42. Curt Ögren Täby
43. Jessica Jevrém Täby
44. Fredrik Carlsson Vallentuna
45. Bo Klasmark Täby
46. Peter Rönnlund Österåker
47. Conny Söderström Österåker
48. Ulf Ellnebrant Österåker
49. Ann-Katrine Flodén Österåker
50. Anders Larsson Österåker
51. Christer Karlsson Vallentuna


Landstingsvalet 2014 valkrets Nordväst

1 Erik Langby Sigtuna
2 Cecilia Löfgreen Järfälla
3 Peter Carpelan Ekerö
4 Jan Holmberg Upplands Väsby
5 Dan Engstrand Järfälla
6 Olov Holst Sigtuna
7 Sophie Eriksson Upplands Väsby
8 Staffan Strömbäck Ekerö
9 Haider Ibrahim Järfälla
10 Mattias Askerson Sigtuna
11 Isabelle Zachrisson Järfälla
12 Helena Butén Ekerö
13 Anna Adamsson Sigtuna
14 Anders Åkerlind Upplands Bro
15 Björn Falkeblad Järfälla
16 Helle Nyman Ahlqvist Sigtuna
17 Malin Lybecker Upplands Väsby
18 Inger Sundqvist Järfälla
19 Hans Henriksen Ekerö
20 Sven-Invgar Holmgren Sigtuna
21 Stig Drevemo Järfälla
22 Ann-Britt Fransson Ekerö
23 Åke Roth Upplands Väsby
24 Marzena Waligorska Ekerö
25 Stefan Pettersson Järfälla
26 Kjell Holmgren Sigtuna
27 Lennart Nilsson Ekerö
28 Anders Rosenberg Järfälla
29 Lars Lagerdahl Sigtuna
30 Marcus Sköld Upplands Bro

Landstingsvalet 2014 valkrets Nord
1 Torbjörn Rosdahl Sollentuna
2 Pehr Granfalk Solna
3 Mikael T Eriksson Sundbyberg
4 Douglas Lithborn Sollentuna
5 Zanna Mårtensson Solna
6 Morgan Lindqvist Sundbyberg
7 Maria Olovsson Sollentuna
8 Lars Råden Solna
9 Edvin Alam Sollentuna
10 Arion Chryssafis Solna
11 Magdalena Schröder Sundbyberg
12 Marie Hård Sollentuna
13 Lars-Erik Salminen Solna
14 Oscar Nyströmer Sollentuna
15 Torsten Svenonius Solna
16 Karolina Fyrek Sundbyberg
17 Soley Aksöz Lithborn Sollentuna
18 Magnus Nilsson Solna
19 Agneta Fraser Sollentuna
20 Veronica Nordström Solna
21 Jenny Segeljakt Sundbyberg
22 Rickard Truedsson Sollentuna
23 Gustaf Reinfeldt Solna
24 Jan Kvistrum Sollentuna
25 Leif Bergmark Solna
26 Eva Stein Sundbyberg
27 Eli Hanna Solna
28 Stellan Schultz Solna
29 Christer Sundström Sundbyberg
30 Jan Hjelmer Solna
31 Göran Delvin Solna
32 Einar Söderlind Sundbyberg
33 Martin Warg Solna
34 Hamada Sidqi Sundbyberg

Landstingsvalet 2014 valkrets Ost

1 Paul Lindquist
, Lidingö
2 Fredrik Saweståhl , Tyresö
3 Nicole Bistoletti
,Nacka
4 Maria Ros Jernberg, Värmdö
5 Lars Berglund
,Nacka

6 Lars Björndahl

, Lidingö
7 Marie Bladholm
, Värmdö
8 Dick Bengtson
, Tyresö
9 Lars Stenholm
,Nacka
10 Björn Samuelsson 
, Lidingö
11 Carl-Johan Gestrup 
, Lidingö
12 Helene Skantze
,Nacka

13 Malin Bellander, Värmdö
14 Pernilla Hsu
,Nacka
15 Ida Antonsson
, Tyresö
16 Anette Heilbrunn Saxby 
, Lidingö
17 Annika Jung
,Nacka

18 Niclas Karlsson
, Lidingö
19 Clara Bolinder-Lundberg 
, Lidingö
20 Mats Fält, Tyresö

21 Elisabeth Dingertz
, Värmdö
22 Eivor Örenmark

,Nacka
23 Fredrik Kronberg

, Lidingö
24 Ninni Markow

,Nacka
25 Cecilia Lindberg
, Värmdö
26 Peter Odelvall
, Tyresö
27 Mats Gröndahl
, Lidingö 

28 Fredrik Vinstock
, Lidingö 

29 Anders Bruhn

,Nacka
30 Vilma Mori Aguilar

,Nacka
31 Kent Eriksson
, Värmdö
32 Susanne Sohlberg
, Tyresö
33 Marek Rajkowski

, Lidingö
34 Bo Bergkvist

,Nacka
35 Dominique Faymonville 
,Nacka
36 Sven Broddner

, Lidingö
37 Danuta Knapp

,Nacka
38 Karin Sandberg
, Tyresö
39 Lars Derk
, Värmdö
40 Kim Ivarsson
,Nacka

Landstingsvalet 2014 valkrets Sydost

1 Martina Mossberg Haninge
2 Christina Eklund Huddinge
3 Harry Bouveng Nynäshamn
4 Gunilla Helmerson Huddinge
5 Natasha Ringblom Haninge
6 Daniel Lassnäs Haninge
7 Sven Gustavsson Haninge
8 Jelena Drenjanin Huddinge
9 Eva Carlsson Paulsén Huddinge
10 Malin Friberg, Nynäshamn
11 Sara Golpour Huddinge
12 Gilbert de Wendel Haninge
13 Navid Golpour Huddinge
14 Ted Wallebo Huddinge
15 Björn Karlsson Huddinge
16 Birgitta Karlfeldt Haninge
17 Love Bergström Huddinge
18 Claes-Johan Bonde Huddinge
19 Ali Reunanen Haninge
20 Kjell Larsson Haninge
21 Helene A Jonsson Nynäshamn
22 Mats Mattsson Haninge
23 Ewa Wasiewicz Haninge
24 Maria Hällgren Haninge
25 Gunnel Jonsson Nynäshamn
26 Georgios Tsiouras Nynäshamn
27 Sven Bolmblad, Huddinge
28 Åke Borg Haninge
29 Emil Ersson Huddinge
30 Anna von Fircks Huddinge
31 Kerstin L. Johnson Huddinge
32 Yrsa Bringensparr Haninge
33 Ginger Eriksson Nynäshamn
34 Arja Hakanpää Huddinge
35 Staffan Engblom Haninge
36 Åke Kolm Haninge
37 Peter Forssman Huddinge
38 Hanna Törnberg Haninge
39 Jan Rundqvist Nynäshamn
40 Tomas Murawka Huddinge


Landstingsvalet 2014 valkrets Sydväst

Lennart Kalderén, Salem
Anne-Marie Larsson, Södertälje
Delmon Haffo, Salem
Kia Hjelte, Botkyrka
Catarina Ekeståhl, Botkyrka
Marita Lärnestad, Södertälje
Yngve R K Jönsson, Botkyrka
Patrik Olsson, Botkyrka
Ellen Nilsson, Botkyrka
Lennart Sjödell, Salem
Bengt Kring, Botkyrka
Richard Hoffman, Södertälje
Ufuk Sen, Botkyrka
Asta Holm, Botkyrka
Ulla Wickstein, Salem
Gül Alci, Botkyrka
Björn Lagerstedt, Botkyrka
Lennart Lauberg, Botkyrka
Sylvia Öhrn Andersson, Nykvarn
Thérèse Hellichius, Botkyrka
Andrei Ignat, Botkyrka
Besnik Morina, Botkyrka
Stefan Löfstad, Botkyrka
Elisabeth Bovin Exner, Salem
Björn Kvist, Salem
Morgan Jansson, Södertälje
Magdalena Jonsson, Botkyrka
Mahir Yilmaz, Botkyrka
Sven-Erik Hult, Södertälje
Peter Gustafsson, Södertälje
Miroslav Femic, Botkyrka
Gabriel Zettechelme, Botkyrka
Anna Jensson Hjelm, Botkyrka
Donald Molander, Salem